Kabelová televize StudénkaKabelová televize Studénka
Kabelová televize Studénka
Úvodní stránka
Programová skladba
Ceník
Internet
Akční balíčky
VoIP
Kontakt

MIRAMO spol. s r.o.


Otázky a odpovědi

Nejčastější otázky a odpovědi

1.Co je digitální kabelová televize (DVB-C)?
Digitální televizní vysílání v kabelových sítích (DVB-C) přináší další možnosti rozšíření pro současné kabelové rozvody. O jeho zavádění a rozsahu služeb ve Studénce budete informování na těchto stránkách.

2.Potřebuji pro příjem DVB-C set-top box?
Ano, pro příjem digitalní kabelové televize je nutný set-top box označovaný jako DVB-C. Současná praxe je taková, že tento přístroj si většinou kupujete nebo pronajímáte v rámci služeb dodávaných provozovatelem. Set-top box bude v budoucnu "spárován" s přístupovou kartou pro rozšíření služeb.

3.Proč potřebuji k příjmu digitální televize set- top- box, i když jsem na Kabelovou televizi už připojený?
Veškeré systémy pro přenos digitální televize potřebují pro příjem tzv. set-top-box. Kabelová televize není vyjímkou.

4.Koupili jsme si v HD rozlišení a zajímalo by mě, když si od Vás koupím STB, jestli se to projeví na kvalitě obrazu?
Prodávající mi sdělil, že rozdíl mezi analogem a digitálem pomalu nepoznám.

V případě, že skutečně máte televizi ve vysokém rozlišení - HD Ready (rozlišení 1366x768) nebo Full HD (1920x1080) - pak tuto využijete (a získáte na kvalitě obrazu) až v okamžiku, kdy tento televizor bude příjmat signál ve vysokém rozlišení ( HDready 1080i, Full HD 1980p).
Je jedno, z jakého zdroje do televize tento HD nebo HD Full signál přivedete, jestli to bude ze satelitu nebo z kabelovky. A naopak - pokud do televize přivedete signál v klasickém SD rozlišení (v normě PAL, rozlišení 720x576), opět lhostejno jestli ze satelitu, z kabelovky nebo z DVB-T. Většinou platí, že výsledný obraz je na této LCD nebo PDP ploché obrazovce spíše subjektivně horší než na klasické CRT vakuové obrazovce. Důvod je fyzikální a zcela prostý - klasický obraz v SD rozlišení obsahuje necelých půl milionu obrazových bodů, kdežto televize HD Ready 1,5 milionu a televize Full HD cca 2 miliony obrazových bodů (pixelů). Aby se tyto 2 miliony pixelů "zaplnily obrazem", musí se původních cca 415 000 pixelů nějak "namnožit" - více než čtyřikrát. To se vždycky provádí nějakým upscalingem (přepočet) - ať v televizi nebo v Set Top Boxu (T nebo C nebo S) nebo v obou najednou. Výsledek nakonec dojde k tomu, že se původní 1 pixel SD obrazu nějakým zůsobem "rozpočítá" na 4 pixely pro HD televizi a z toho vznikne nějaký obraz.
Takže - pokud chcete svoji HD televizi naplno využít pro televizní signál (a ne jen pro přehrávání nějakých filmů z Blu Ray), máte dvě možnosti:
a) Počkat několik měsíců až spustíme v naší digitální nabídce HD pakety s programy ve vysokém rozlišení, pořídit si příslušný set-top-box Handan CV-7000HD za 4990,- Kč a sledovat obraz ve skutečně vysokém rozlišení.
b) Pořídit si HD satelitní přijímač (ceny začínají na cca 10 000,- Kč, za skutečně HD ready ), k tomu dekódovací kartu (cca 2000,- Kč) a sledovat těch několik přístupných HD kanálů, většinou opět za pravidelný poplatek za příjem.

5.Jak se zapojuje set-top box pro příjem DVB-C?
Zapojení set-top-boxu je v případě kabelové televize (DVB-C), na rozdíl od instalace při pozemním (DVB-T) nebo satelitním (DVB-S) příjmu, velmi snadnou záležitostí. Odpadají problémy jak s anténou, tak s pokrytím dané lokality signálem.
Připojení provedeme tak, že kabel, který přiváděl analogový signál od přípojky do televizoru zapojíme do set-top boxu a přes konektory SCART propojíme set-top box s televizí.

6.Lze jeden program sledovat a jiný nahrávat?
Ano to je možné, pokud váš set-top-box obsahuje více DVB-C tunerů. Tyto přijímače bývají označovány také jako "TWIN".Dražší set-top-boxy obsahují také HDD pro nahrávaní pořadů a nahrazují zastaralé videorekordéry.

7.Lze sledovat digitální kabelovou televizi na více televizorech?
Většinou lze jeden set-top-box prostřednictvím SCART kabelů připojit ke dvěma zařízením. Přes jeden set-top-box však není možné sledovat dva a více různých televizních programů. Proto je vhodné pro každý televizor pořídit samostatný set-top-box nebo televizor podporující DVB-C.

8.Lze kombinovat digitální kabelové vysílání a analogovou kabelovou televizi?
Ano, je to možné a tato nabídka bude trvale k dispozici. Můžete si například pořídit jeden set-top box, který připojíte k jedné televizní obrazovce, na které pak sledujete digitální nabídku a na ostatních televizích, které jsou připojeny k jiné kabelové zásuvce sledujete analogovou nabídku.

9.Proč si musím pořídit set- top-box nabízený vyhradně Vaší společností?
Jde především o kompatibilitu a připravovaným systémem podmíněného přístupu Conax . K příjmu vyšších nabídek bude v budoucnu zapotřebí přístupová karta. Ta je spárovaná se set-top-boxem a nepujde ji použít v jiném než jí určeném přijímači. Druhým důvodem je nekompatibilita digitálních systémů DVB - T (pozemní), DVB - C (kabelový) a DVB - S (satelitní). Koupí set-top-boxu od naší společnosti zákazník získá 100 % jistotu, že bude moci přijímat bezproblémů digitální televizi v plném rozsahu. U set-top-boxů jiných prodejců nemůžeme a ani nebudeme garantovat plnou funkčnost v síti kabelové televize Studénka.
Nyní ale nelze vyloučit možnost, že se tato situace v budoucnu změní.

10. Kolik a jaké analogové TV stanice bude Kabelová televize Studénka přenášet?
Od 1. 1. 2008 bude i nadále poskytována analogová programová nabídka na základě stávajících smluv. Skladba analogové nabídky je uvedena v programové skladbě. Od 1.1.2008 se již do analogové programové nabídky nebudou přidávat žádné nové programy.
V budoucnu není vyloučeno, že se některé programy v analogové formě přestanou provozovat a najdete je již pouze v digitální kabelové televizi.Důvodem bude případné ukončení smluvních vztahů ze strany disributorů signálů.

11. Budu moci přijímat analogové vysílání i po vypnutí analogového vysílání v ČR (11. 11. 2011) ?
Ano. Kabelové rozvody jako jediné tuto možnost mají, ostatní uživatelé budou mít takzvaně smůlu.
Také starší uživatelé nebudou nuceni obměňovat své vybavení domacnosti.

12. Můžu mít za jeden měsíční paušál dva a více set-top-boxů?
Ano, je to možné.


<<< Zpět

Kabelová televize Studénka