Kabelová televize StudénkaKabelová televize Studénka
Kabelová televize Studénka
Úvodní stránka
Programová skladba
Ceník
Internet
Akční balíčky
VoIP
Kontakt

MIRAMO spol. s r.o.


Příjem digitálního vysílání

Základní informace o digitálním vysílání

Televizní obraz je v současné době možné přenášet dvěma způsoby.
Jako analogový nebo digitální signál. Analogový přenos se používá od prvopočátků televizního vysílání s malými obměnami až doposud.
Digitální příjem má zcela odlišný charakter od současného analogového. Pokud dojde ke zhoršení kvality signálu u analogového příjmu, můžete vidět v obraze rušení, zvýšený šum či jiné "příznaky", které předcházejí nějakému technickému problému.
Digitální signál je výrazně odolnější proti chybám než analogový a pokud dojde ke zhoršení parametrů přenosu, zaznamenáte změnu skokově. Kostičkováním nebo zaseknutím obrazu.
Ukončení vysílání televizního analogového signálu v rámci České republice se předpokláda nejpozději v roce 2012.
Souběžně s analogovým vysíláním funguje již řadu let digitální vysílání, a to prostřednictvím satelitu (DVB-S).
K jeho příjmu je nutná parabola nasměrovaná na příslušnou družici a set-top-box.Příjem je možný po celé republice.
Postupně je v rámci České republiky zaváděno pozemní (terestrické) digitální vysílání (DVB-T), jehož úkolem je v budoucnu nahradit analogové televizní vysílání.
Pro příjem pozemního digitálního vysílání je potřeba televizor s DVB - T / C tunerem nebo set-tpo-box. Pokud jste v místě se silným TV signálem (Ostrava, blízkost TV vysílače) postačuje pokojová anténa. S rostoucí vzdáleností od vysílače je nutné používat venkovní anténu a kvalitní koaxiální rozvod. Staré koaxiální kabely, nevhodné rozbočovače či antény se zesilovačem dokáží poškodit digitální signál tak, že není možné pozemní vysílání vůbec sledovat.
Pro sítě kabelových televizí je určeno digitální vysílání s označením DVB-C. Opět je pro příjem nutný set-top-box nebo televizor s tunerem DVB - C, který je však tentokrát připojený přímo do zásuvky kabelové televize. V těchto případach odpadají instalace venkovních antén.

K problematice satelitního i pozemního vysílání je možné najít dostatek informací na internetových stránkách. Proto se budeme v následujícím textu věnovat problematice DVB-C ( digitalní kabelovy tuner )

Kabelová televize Studénka bude i nadále šířit analogové vysílání, aby naši zákazníci mohli používat současné analogové televizory bez nutnosti nákupu set-top-boxu. Naší snahou bude zachovat i po vypnutí analogového pozemního vysílání nabídku veřejnoprávní televize a některých komerčních televizí v analogové podobě.
Současná analogová nabídka ale již nebude rozšiřována o další programy. Nové televizní programy budou přidávány pouze v rámci digitálního vysílaní od začátku roku 2008.
Pro každý televizor je nutný jeden set-top-box nebo televizor vybavený digitalním tunerem DVB - C, pro příjem kabelem .
Existují také přístroje, které umožňují záznam jiného programu, než který právě sledujete na televizoru. Záznam probíhá na vnitřní harddisk, což řeší problematiku videorekordéru. Jedná se vždy o řešení vyšší cenové úrovně.
Pokud budete chtít dnes nebo v budoucnu sledovat programy v nejvyšší kvalitě a ty které nepatří mezi volně šířené, potřebujete set-top-box nebo televizor s možností vložení dekódovací karty a podporou HD programů. Karta na základě uhrazení příslušných poplatků umožní sledování programů, které jste si předplatili. Opět platí jak pro DVB - C.
Set-top-boxy pro jednotlivé způsoby digitálního vysílání !nejsou vzájemně zaměnitelné! Není proto možné použít set-top-box pro pozemní vysílání k příjmu kabelového digitálního vysílání. Pokud chcete sledovat digitální vysílání v kabelové televizi Studénka, musíte použít přístroj s označením DVB - C nebo televizor s digitalním kabelovým tunerem DVB - C .
V první etapě šíření digitálního vysílaní nebudou programy kódované, přesto nedoporučujeme si pořizovat libovolné set-top-boxy, ale takové, jež jsou vybaveny zabudovaným dekodérem.
Nákupem set-top-boxu bez možnosti vložení přístupové karty můžete sledovat pouze volně šířené televizní programy z nabídky kabelové televize Studénka. Pro příjem placených programů se set-top-box v budoucnu ukáže jako nepoužitelný.
Vhodné přijímače a samotné přístupové karty budou k dispozici na kontaktním místě kabelové televize Studénka.
Set-top-boxy jsou kompletně připraveny pro příjem digitálního signálu včetně podpory češtiny.

V současné době (konec roku 2007) probíhá intenzivní testování DVB -C v rámci naší kabelové sítě. Komerční užívání služeb zahájíme po dokončení testů a celkového prověření kabelového rozvodu. .
Předpokladané spuštění 1.1.2008
Pokud máte zájem už dnes se zúčastnit testování kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky.<<< Zpět

Kabelová televize Studénka